Zahrádka

ZAHRÁDKA: Podzim 2016 – zakládám svůj první permakulturní záhon

Rozhodnutí zahradničit co nejvíce v souladu s přírodou, avšak nepostupovat slepě podle ortodoxních permakulturních zásad a používat vlastní rozum, padlo loni v na podzim, kdy jsem založil svůj první permakulturní (dá-li se tak nazvat) záhon.

 

Pokud se ptáte, co to vlastně permakultura je, doporučuji přečíst knihu pana Svobody Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku, příp. navštívit jeho blog ekozahrady.cz

Hned potom, dříve než se necháte unést představou krásně přírodní a bezúdržbové zahrady, doporučuji přečíst i článek pana Kvapila na stránce potravinovezahrady.cz  

Oba pánové mi v mích ekozahradnických začátcích hodně pomohli.

 

Září 2016

Podle návodu z výše zmíněné knihy zakládám na současném trávníku svůj první permakulturní záhon.

 

Postup:

 

1) Vykolíčkovávám si určené místo, které následně provzdušňuji rycími vidlemi.

 

2) Na provzdušněnou zem sypu pouze tenkou vrstvu kompostu, neb ho mám nedostatek.

 

3) Na kompost kladu  tenčí vrstvu slámy – také ji mám málo.

 

4) Zde nastává moment, kdy se odchyluji od návodu a místo kartonem vše zakrývám starým bílým plátnem. Činím tak proto, že jednak nemám žádný karton, a potom, i kdybych ho měl, stejně nemám jistotu že není lepen chemickým lepidlem. Netkanou textilii zavrhuji jako neekologickou, a tu ekologickou, jako neekonomickou.

 

5) Na plátno vrším zbytek slámy a mám hotovo.

 

Říjen 2016

Na podzimní Flóře Olomouc nakupuju keříčkový rybíz odrůdy Titania a malinu odrůdy Polka. Ještě jsem chtěl červený rybíz odrůdy, kterou si již nepamatuju, a srstku odrůdy Rodnik, ale nic z toho neměli. Snažil jsem se tedy  sehnat vše na poslední chvíli na internetu, ale nepodařilo se, tak jsem vzal zavděk srstkami Invicta a beztrnnou odrůdou Spinfree. Bohužel jsem ani jedno nesehnal v přirozené keřové formě, jen roubované na kmínku.

Všechny koupené rostlinky jsem zasadil do připraveného záhonu tak, že jsem vykopal přiměřeně velkou  díru, do ní přidal trochu kompostu a substrát vhodný pro ekologické zemědělství. Z vrchu jsem vše zakryl slámou, a těšil se na jaro. Stromeček angreštu spinfree vypadal sice všelijak, ale doufal jsem že přežije.

Dále jsem na záhon přesadil libeček, který vpředu na zahrádce celý rok živořil a dvě hlízy rebarbory. Jedna hlíza byla z naší rebarbory, které už se po 50 letech na stejném místě přestávalo dařit, a druhá byla od mamčiny kolegyně z práce.

To bylo pro rok 2016 vše, co jsem stihl udělat.

 


Černý rybíz Titania je pozdní odrůda vyšlechtěná ve Švédsku, odolná nemocem i mrazu, vhodná do všech poloh.

Malina Polka je odolná, velkoplodá, dvakrát ročně plodící odrůda. Měla by mi na chalupě nahradit dosud pěstovanou odrůdu Mája, kterou jsem před rokem koupil, a se kterou nejsem vůbec spokojen (jedna sazenice hned pošla a druhá má velmi malé plody nevalné chuti).

Angrešt Rodnik měla být středně raná, odolná a nenáročná odrůda původem z Ukrajiny.

Angrešt Spinfree je beztrnná červená odrůda s vysokou odolností vůči mrazu i chorobám.

Invicta je raná odrůda žlutého angreštu. Vyniká svou odolností a nízkými nároky na pěstování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.