Zahrádka

JARO 2017 – výsevy, výsadby a sklizeň

S blížícím se jarem se naplno pouštím do výsevů a následného přesazování. Teoreticky mám vše nastudováno do posledního detailu, tak snad se mi bude dařit.

 

Všechna semínka vysévám pomocí pinzety (chci to mít rovnoměrně) do výsevního substrátu, který jsem si předtím přesel přes kuchyňský cedník. Někdy se doporučuje výsevní substrát ošetřit fungicidem (to určitě…), nebo napařováním. Já nedělám ani jedno, říkám si, že co má růst poroste, a co ne, to prostě neporoste.

Při přesazování sazeniček do truhlíků postupuju následovně. Na spodek dám trochu substrátu, do kterého zamíchám doporučenou dávku COMPO univerzálního dlouhodobého hnojiva s ovčí vlnou, potom vložím sazeničky, zbytek truhlíku doplním substrátem a zaliju. Toť vše.

 

 

BŘEZEN

12. března vysévám měsíční jahody odrůdy Rujana. Když jsem byl malý, děda mi je vždy nosil ze zahrádky v krabičce od cigaret. Byly výborné, sladké, chuťově trochu připomínaly nepřekonatelné jahody lesní. Babička má měsíční jahody na zahrádce i v současnosti, ale jen málo. Vyčetl jsem, že by měly být vhodné i pro pěstování v truhlíku, tak to chci zkusit.

Ve stejný den jako jahody ještě přesazuju už v únoru vyseté papriky (Hamík), kedlubny (Dvorana), salát (Barevná směs) a celer (Maxim). Salát už vysazuju rovnou do truhlíku, který jsem den předem, spolu se substrátem, zakoupil v zahradnictví Lebiš v Boskovicích. Celery, kedlubny a papriky ještě jedno přesazení čeká, tak zatím putují jen do větších květináčků.

22. března – Opět přesazuju celer a do truhlíku sázím kedlubny.

30. března – Do truhlíku vysazuju papriky. Dávám 8 rostlin na 60 cm dlouhý truhlík. Dále vysévám majoránku, divoká rajčata, naťovou petržel, kopr (Compact), jarní kapustu (Předzvěst), brokolici (Limba) a technické konopí.

Naťovou petržel, kopr a celer hodlám letos pěstovat poprvé v truhlíku, neb na záhonku mi loni vše sežrali mravenci a mšice.

 

DUBEN

2. dubna  – Dnes jedeme do OBI koupit bylinky. Konkrétně chceme rozmarýn, oregano a tymián. Vše už jsme několikrát pěstovali, ale nikdy se nám nepodařilo přezimování.

Při nákupu bylinek si všímám krásných keříčků kanadských borůvek. Vzhledem k jejich kyselomilnosti jsem s jejich pěstováním nepočítal, a tak o nich moc nevím. Bohužel s sebou nemám ani mobil, tak si nemůžu zjistit nic o jejich pěstování ani o specifikách nabízených odrůd. Nechávám je tedy tam, přestože mě jejich nákup najednou velmi láká.

 

Borůvkám jsem odolal, zato červené lísce odrůdy Purpurea nikoli. Ne že bych o pěstování lísky něco věděl, kdysi jsem akorát četl, že má snad ráda teplejší polohy. Že je to keř dorůstající sedmi metrů jsem tedy naštěstí zjistil až po příchodu domů. Kdybych to věděl už v obchodě, asi bych ji tam nechal – a to by byla škoda.

3. dubna – O borůvkách mám vše načteno, hurá do OBI. S autem se já nekamarádím, tak jdu pěšky. Jedna cesta má 2 km a zabere mi asi půl hodiny. Nevadí, pěšky chodím rád a konkrétně z OBI už jsem pěšky dotáhl tolik věcí, že to snad ani není možné. Před rokem jsem například šel pro stošedesátku kouřovod (2 kolena, 1 metrová roura, 1 růžice) a k tomu jsem ještě koupil, několik hlíz jiřin, hnojivo pro bylinky a poměrně velkou pnoucí růži v květináči, která se cestou pnula i po mně.  Podobně to dopadlo i tentokrát; kromě borůvek jsem ještě koupil celkem 5,5 kg bio hnojiva. Domů jsem tedy kráčel s plnýma rukama, těžkým batohem a lehkou peněženkou.

8. dubnaPřesazuju celery, kapustu a brokolici.

10. dubnaVysévám cuketu (Goldline F1) a letní (Mars) a polopozdní (Pourovo) zelí.

15. dubnaPřesazuju rajčata, jahody a konopí.

16.dubna – Rajčata mi padají z parapetu, a vše končí na jedné hromadě pod oknem. Zachraňuju co se dá, jen už jaksi nepoznám, která mají být žlutá, a která červená.

20. dubnaVysévám polní kedlubnu (Sparta), měsíček lékařský a drobné kopretiny.

24. dubna – Na balkoně se mi převrátil plech se sazeničkami kapusty a brokolice. Vše sbírám a doufám, že přežijí bez újmy.

30. dubna – Jsme na chalupě, metodou „žaves“ sázím červenou lísku.

 

KVĚTEN

1. května – Do předem vykopané rýhy o rozměrech cca 50x50x100 cm sázím borůvky. Původní zeminu od speciálního neBIO substrátu na borůvky smíchaného s kůrou nijak neodděluju, přestože se to doporučuje.

12. května  – „Den D“ – Na balkoně už se nedá ani hnout. Všechno krásně roste, papriky kvetou, salátu je plný truhlík, konopí je pomalu až u sousedů, rajčata, brokolice i kapusta se z pádu vzpamatovali. Nejvyšší čas všechno odvézt na chalupu. Na balkoně zůstanou jen papriky, jahody, naťový celer, petržel, kopr a kedlubny.

14. května – Jsme na chalupě, sázíme všechny přivezené sazeničky a vyséváme i ostatní zeleninu. Jen keříčkové fazole musí ještě chvíli počkat, neb nemám připravený záhon.

29. května – Na balkoně sklízím poslední salát. Byl výborný, příští rok ho určitě budu stejným způsobem pěstovat znovu.

 

ČERVEN

Asi v polovině měsíce sklízím poslední kedlubny z truhlíku. Pěstoval jsem je pro Dalíska, protože má kedlubny rád (já je zas tak nemusím), ale nechutnaly mu. Raději dal přednost neBIO kedlubně z obchodu, nevděčník. Další rok už je pěstovat nebudu.


Tak, téměř vše je vysazeno, teď už zbývá jen doufat, že nám příroda bude nakloněna a vše krásně poroste.

4 thoughts on “JARO 2017 – výsevy, výsadby a sklizeň

  1. Ahoj, letos ještě ne, až koncem února. Pařenišť mám v současné době pět. Jedno větší, to už jsem měl loni, a čtyři malá, ty jsem si dnes koupil v Lidlu i s kokosovými tabletami na výsev.

  2. ja mam zatim jedno podmacky vyrobene z misek od masa, kam jsem nasadila levanduli. Loni jsem mela jeste takove misticky z OBI, co vypadaji, jak formicky na led, ale prekvapila me ta cena – papirovy karton a 50kc! Letos to zkusim z domacich zdroju vyrobit – karatka na vajicka apod.
    Budes letos sadit ta divoka rajcata? A mas na ne takovy ten upinaci plutek?

  3. Jojo, rajčata určitě budou, ale jak je letos budu pěstovat, to zatím nevím. Nejspíš je budu vyštipovat a pěstovat maximálně na dva výhony, protože ta loňská houština, která vůbec houštinou být neměla byla zbytečně hustá, což značně komplikovalo sklizeň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.