Zahrádka

LÉTO 2017: Boj se škůdci

Začátkem července jsem se společně se zbytkem truhlíků z balkonu přestěhoval na chalupu. První polovina prázdnin se nesla převážně v duchu boje se škůdci a chorobami. Na zelí jsem měl housenky, na jostě mšice, na brokolici molice, cukety napadlo padlí, vodnice zlikvidovali dřepčíci, rybíz ožrali drozdi…. Se vším jsem se snažil bojovat co nejpřírodnější cestou.

 

MŠICE

Ze začátku jsem ještě dopoužíval zbytky postřiků z předchozího roku.

Proti mšicím to byl přípravek Zdravá zahrada přípravek proti škůdcům. S tímto postřikem jsem byl moc spokojený – žádná mšice nezůstala živá. Bohužel spotřeba byla velká a dlouhodobé používání tak bylo finančně neúnosné. (250 ml za 170 Kč)

 

PADLÍ

Proti padlí jsem používal přípravek BIOTON. Fungoval dobře, ale vzhledem k tomu, že je pouze proti padlí, tak je poměrně nepraktický. Je to koncentrát, ředí se vodou a nikdy jsem ho nespotřeboval tolik, kolik jsem ho musel namíchat. A jelikož je po smíchání s vodou použitelný jen 24 hodin, potom se zkazí (vyzkoušeno, smrad děsný), tak je jeho používání značně neekonomické. Možná až budu mít lány hrachu a cuket, ale pro pár rostlin se opravdu nevyplatí kupovat.

 

ŠKŮDCI + PADLÍ

Proto jsem se rozhodl ho vyměnit za přípravek NATURA Rock Effect, který působí jak na padlí, tak i na škůdce. S mšicemi a padlím zatočil perfektně, housenky a molice si z něj ale nic moc nedělaly. Příští rok provedu postřik preventivně hned ze začátku a nebudu čekat, až se nějaké potvory objeví.

 

LÉTAJÍCÍ ŠKŮDCI

V záhoncích se kořenovou a brukvovitou zeleninou jsem měl od začátku Žluté lepové desky – venkovní, ale ty nefungovaly tak dobře, jak bych si představoval. I když těžko říct, byly celkem zaplněné hmyzem, takže kdyby tam nebyly, bylo by to možná ještě horší.

 

OCHRANA KVĚTIN

Květiny (floxy, muškáty pivoňky aj.) jsem preventivně ošetřoval přípravkem Canela, obsahujícím skořicový olej. Postřik fungoval skvěle, rostlinky byly pěkné a krásně rostly (do doby než je zničily deště). Příští rok už ale tento přípravek kupovat nebudu, neb nejsem zrovna milovníkem skořicové vůně, a ta byla po použití přípravku opravdu intenzivní a všudypřítomná. I mamce, která má normálně skořici ráda, už to lezlo na nervy.

 

SLIMÁCI

Proti slimákům už léta, mimo ručního sběru, používáme granule s fosforečnanem železitým, konkrétně přípravek Zdravá zahrada přípravek proti slimákům. Veškeré dobře míněné rady s pivem, pilinami, jehličím atd. u nás totiž nikdy nezabíraly. Jak by taky mohly když naši slimáci lezou po čepeli nože a nic se jim nestane.

 

 

DROZDI

Nejvíce zabrat mi ale dali drozdi. Obecně mám ptactvo rád, ale tady už jsem málem vytáhl vzduchovku. Nejen že ožrali ještě zelené kuličky rybízu a borůvek, ale s nebývalou vytrvalostí mi rozhrabávali mulč kolem všeho. Drze se procházeli po humně, po dvoře málem vlezli i do garáže. Vždy když jsem přišel na humno, vzneslo se tak pět drozdů. Asi třikrát se stalo, že se některý z nich, ve snaze mi utéct, zamotal do sítě, kterou byla podepřená rajčata. „Dobře ti tak, ty potvoro,“ říkal jsem si, ale nakonec jsem to byl stejně já, kdo ho z té sítě vymotával a přitom mu domlouval.

Proti náletům drozdů jsem tedy nakonec všechny keříky a stromečky zabalil do starých záclon, aby dozrálo aspoň to, co nestihli sežrat.


A jaký je tedy závěr?

Všechny vyzkoušené ekologické prostředky fungovaly, takže jsem se jen utvrdil v názoru, že bez chemie to jde. Alternativy existují, ale je třeba je hledat. Není zdaleka nutné používat vše, co jsem vyzkoušel. Příští rok zůstanu u přípravku Rock Effect, u granulí proti slimákům a u lepových desek. Vše ostatní je v mém případě zbytečné.

 

 

 

1 thought on “LÉTO 2017: Boj se škůdci

  1. To je fajn, ze si takto vedes denicek a vis, co jak pusobilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.