Zahrádka

PODZIM 2017: Výběr, nákup a výsadba ovocných stromů a keřů

Vybírám druhy a odrůdy

 

Celé léto jsem trávil přemýšlením nad tím, jaké ovocné stromy a keře na podzim zasadím. Kdyby bylo jen na mně, vysadil bych asi od všeho něco. Jenže pozemek není nafukovací a peněženka není bezedná. Musel jsem tedy pečlivě vybírat.

 

Jabloň

Mou dlouholetou láskou je Jadernička moravská. O tom že ji jednou zasadím sním už několik let. Problém je ale v tom, že tato odrůda se hodí hlavně pro semenáčové podnože, a na ty já nemám místo. Prodává se i roubovaná na zakrsající podnoži, ale to mi je jednak proti srsti, a potom, pro zakrsající podnož nemám vhodné podmínky. Jaderničku tedy s těžkým srdcem zavrhuji.

Další odrůdou na kterou si už dlouho myslím je Malinové hornokrajské. Bohužel stejně jako Jadernička má i tato jabloň velkou rozložitou korunu, takže nic pro mě.

Na humně máme starou jabloň, kterou jsem identifikoval jako odrůdu Spartan. V době kdy ještě plodila, dávala velmi chutná jablíčka. Bohužel ani tato odrůda se, vzhledem k náročnosti na agrotechniku, nezdá býti vhodnou.

Pomalu mi dochází, že se budu muset vzdát myšlenky na pěstování starých odrůd, i když Spartan stará odrůda není, a tak se začínám poohlížet po sloupovitých jabloních, u kterých nakonec i zůstávám, leč z čistě praktických důvodů. Procházím popisky jednotlivých odrůd a po nějaké době vybírám dvě vítězné – Pidi Kordona. Pidi se sklízí od poloviny září, Kordona od začátku října.

 

Slivoně

Švestky mám rád. Na humně máme starou, již neplodící, Švestku domácí. Bohužel tato odrůda je velmi náchylná na šarku, tak se snažím vybrat nějakou jinou, která by byla aspoň trošku tak chutná a aromatická. Přemýšlím na Gabrovskou a Hanitou. Nakonec vítězí Hanita, kterou bych chtěl roubovanou na myrobalánu. Dozrávat by měla koncem srpna.

Ještě mě zaujal velkoplodý myrobalán odrůdy Obilnaja. Měl by být dobré až velmi dobré chuti, a dozrávat by měl už od poloviny července. To se mi hodí, rád bych totiž měl úrodu rozloženou co nejvíc rovnoměrně.

 

Ovocné keře

Po dobré zkušenosti s černým rybízem Titania a malinou Polka jsem se rozhodl, že ještě nějaký ten keřík přikoupím. K tomu ještě vyzkouším dvě josty a keřové srstky Invicta a Spinfree.

Stříhat nic nebudu, jen jednou po výsadbě.

 

Hrušeň, mišpule, moruše, ořech, …….

Všechny tyto stromy bych chtěl, ale nemůžu mít všechno. Buď jsou moc velké nebo nejsem schopen jim zajistit vhodné podmínky.

 


Nákup

Většinu odrůd jsem si objednal přes e-shop www.stareodrudy.org, který patří k Ovocné školce Bojkovice. Bohužel zrovna neměli švestku Hanitu jako čtvrtkmen na myrobalánu, tak jsem místo ní vzal ještě jeden velkoplodý myrobalán, tentokrát pravokořenný stromek odrůdy Rumjanaja Zorka. Uvidím, jak se jí bude dařit (není moc odolná šarce).

Sloupovité jabloně jsem objednal v Ovocné a růžové školce Šťastných.

Stromečky a keříky z obou e-shopů v pořádku dorazily. Musím říct, že v Bojkovicích si s balením dali podstatně víc práce. Rostlinky od nich byly pečlivě zabalené v krabici a jejich kořenový bal byl pěkně vlhký. Jablůňky od Šťastných byly jen omotané igelitem (bez krabice) a kořeny měly suché. Celkově ale vypadaly všechny stromečky hezky.


Výsadba

Do výsadby jsem se pustil následující víkend.

První chybou bylo, že jsem si výsadbové díry vykopal týden předem. Když jsem po týdnu dorazil i se stromečky na chalupu, místo díry na mě čekalo jezírko. Musel jsem tedy zvolit jiné místo, což mi poněkud narušilo plány na celkovou koncepci zahrady. Byla to ale čistě má chyba, moc dobře vím, že máme na humně vysokou spodní vodu a na podzim a na jaře (v době výsadby) to bývá nejhorší. Když jsem díry kopal poprvé, voda ještě nevzlínala. Když jsem ty původní zasypal a kopal nové, voda už se dostávala i do nich. „Co se dá dělat, pokud mají stromky přežít, tak přežijí. Pokud ne, nedá se nic dělat.“

Nakonec se mi podařilo vše zasadit. Původní zemina se ale nedala vůbec použít, bylo tam víc kamení a jílu než hlíny, tak jsem použil ten nejlevnější zahradnický substrát z OBI, který tam mají. Stromečky jsem zamulčoval štěpkou, kterou jsem si předem připravil pomocí nového štěpkovače.

Keříky jsem sázel vpředu u Špidlů, takže tam s vodou problém nebyl. Jen mi už nezbyla štěpka, tak jsem jako mulč použil spadané listí.

 


Ještě něco dalšího?

Kromě ovocných stromků a keřů jsme ještě objednali ze stránek www.zazracny-plot.cz 35 sazenic Sibiřského jilmu na živý plot.

Ne, že bychom si mysleli, že bude opravdu tak zázračný, ale po zbourání garáže je nám ze silnice vidět až na humno, a to se nám nelíbí. Původně jsem uvažoval o živém plotu z původních keřů, ale jelikož chceme odclonění co nejdříve, vyhrál to právě rychle rostoucí jilm sibiřský.

Nad dobře míněnými radami typu opadává to, musíš to stříhat a túje jsou prostě lepší, jsem ani nepřemýšlel. Tújí už teď máme až moc, že to opadává mi nevadí, spíš naopak, aspoň to nebude vypadat pořád stejně a stříhání mi taky nevadí, aspoň bude štěpka.

Stromečky přišly krásně zabalené v krabici, kořeny byly vlhké. Jako pozornost dorazilo se stromečky ještě pár semínek velkoplodých jahod. Ty se mi, bohužel, podařilo někde doma ztratit.

Bourání garáže se nám nakonec trochu protáhlo, takže jsme stromečky nestihli zasadit. Uložili jsme je tedy do záhonku, zasypali hlínou, a tam teď musí počkat až do jara. Prý by jim to ale nemělo vadit, tak uvidíme.


 

Sezónu 2017 jsem definitivně zakončil  listopadovým založením záhonku na česnek, který jsem tam rovnou zasadil. Je to vůbec poprvé, co se pokusíme na chalupě česnek pěstovat. Dosud jsme ho pěstovali jen na Hané.

Jak nám poroste nejen česnek, ale vše na podzim zasazené, zjistíme až na jaře. Už se těším. Ale nejdřív zasloužilý zimní odpočinek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.