Zahrádka

NOVÁ SEMÍNKA

Stejně jako květináče, i semínka už jsem vybíral se značným předstihem – co kdyby mi vyprodali odrůdy, které chci.

 

Odrůdy…. Proč vlastně vybírám konkrétní odrůdy a nevrhnu se rovnou na permakulturnější semenaření, jako třeba má oblíbená blogerka Sláma v botách?

Nemít zahrádku tak vysoko, tak bych se do toho snad i pustil, ale vzhledem k tomu, že se snažím pěstovat skoro všechno v oblasti, kde se za běžných podmínek nedá pěstovat skoro nic, je pro mě výběr vhodných, odolných, odrůd velmi důležitý.

Asi nejlépe klima na chalupě popisuje místní rčení Pul rokô mrzne a pul rokô je zȇmanebo komentář pod obrázkem ze slovníčku našeho nářečí.

Nyní ale zpět k semínkům. Ty jsem objednal, stejně jako loni, na e-shopu www.dobrasemena.cz.

Semínka některých plodin a odrůd mi ještě zbyla z minula, ale bohužel, jsem krabičku s nimi zapomněl na chalupě a nevyplatilo by se pro ně zvlášť jezdit. Proto jsem ta, u kterých jsem si nebyl 100% jistý, že mi zbyla raději objednal. Když tak zbydou na příští rok.

A co jsem tedy objednal? 

Stejně jako loni:

Celer Maxim
Cibule Agostana, Alice, Tandem a Karmen
Keříčkové fazole směs barev
Jahodník Rujana
Mrkev Nectar F1 a Táborská žlutá
Salát hlávkový Dětěnická atrakce
Majoránka
Řepa Boldor F1

Novinky (pro mě):

Cibule Lilia a Daytona F1
Jahody Temptation a Grandian F1
Mrkev Flyaway F1 a Autumn King 2
Paprika Lungy F1, Midas a Ornela
Petržel Orbis a Alba
Salát hlávkový Červánek
Salát listový Směs Lolo
Mochyně peruánská
Meloun cukrový Rich Swetness a Halona F1
Okurka salátová Bush Champion F1
Rajče keříčkové Vilma
Řepa Boro F1
Cuketa Shooting Star

Semínka kapusty, zelí, brokolice, hrášku a konopí mám z loňska, a divoká rajčata budu pěstovat z vlastních semínek.

Ještě mám balíček semínek ředkvičky Tercia, kterou jsme dostali při placení vsupného na podzimní Flóře Olomouc 2017. Doufám, že ředkvičky vyrostou výstavní, neb nás těch pár semínek přišlo bezmála na 200 Kč. Na Flóru jsme se totiž na podzim vypravili pro ovocné keře, jenže hodinu a půl před oficiální zavírací dobou už byly stánky s těmito keři zavřené! Takže jsme koupili Dalískovi hovězí šlachu na žvýkání a naštvaní odešli domů.

 

Takže semínka mám, květináče taky, teď ještě nějaký substrát, hnojivo a jaro může začít.

 

4 thoughts on “NOVÁ SEMÍNKA

 1. Ahoj, tesis se na chalupu? Uz jenom 3 mesice a budes mit prazdniny 😊 Jak to vlastne mate daleko? A vy tam mate “koreny” nebo jste to tam koupili?

  Bara

 2. Ahoj.

  Těším a moc. Teď o víkendu jsme tam jeli sázet keře. V sobotu jsme to jeli obhlídnout, jestli není zmrzlá zem – nebyla, a v neděli jsme je jeli zasadit. To už zmrzlá byla, naštěstí jen povrchově. Tak uvidíme, jestli se chytnou. Některé už byly narašené, tak to byl pro ně asi šok.

  Na prázdniny už čekám jak na smilování. Ve škole to stojí čím dál víc za prd, ještě že už letos končím. Teď havně udělat zkoušky – závěrečné i přijímací.

  Chalupa je daleko 45 km. Máme tam kořeny. Děda i mamka se tam narodili, babička pár dědin vede. Hledal jsem v matrikách a zastavilo mě až nečitelné písmo v kombinaci s němčinou. Teď už přesně nevím, do jakého roku jsem se dostal, ale byli to rodiče prababičky z dědovy strany. A podle dochovaných smluv o chalupě jsme tam už minimálně šest generací.

 3. To je mi lito, ze to ve skole stoji za prd ☹️ Ty prijimacky delas na vysokou?
  Jake kere jste sadili?
  Nevim proc, ale misto s vlastnimi koreny je vzdycky nejlepsi pro zivot, clovek je tam nejvic v pohode. Ja tak jezdim ze Slovacka na Zahori – mam to narozdil od tebe kousek 😊

 4. Jojo, přijímačky dělám na UPOL.

  Sázeli jsme hloh jednosemenný, bez černý, pustoryl věncový, meruzalku krvavou, růži šípkovou, růži vinnou a růži bederníkolistou. Všechno jsou to odolné keře, tak snad to zvládnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.