Zahrádka

Substrát bez umělých hnojiv

Loni jsem vše od muškátů až po zeleninu pěstoval v profi substrátu značky Florcom, kterou doporučuje a prodává pan Lebiš.

Substrát to byl velmi lehký, plný neekologické rašeliny. Rostlinky v něm rostly hezky, jen při předpěstovávání sadby doma za oknem mi povrch substrátu dost plesnivěl. Co jsem ale vnímal jako největší problém byla přítomnost umělých hnojiv.

Pro letošek jsem se tedy rozhodl zakoupit substrát určený pro bio pěstování. Takto označené substráty totiž obsahují pouze organická hnojiva. Původně jsem se díval na značku Agro NATURA, konkrétně Substrát pro celou zahradu. Cena vychází zhruba 180 Kč za 50 litrů, což je poměrně dost. Potom jsem ale narazil na přírodní řadu Vita Natura od výrobce Rašelina Soběslav. 70 l substrátu za 160 Kč.

Celkem jsem potřeboval 6 balení, jedno po 29 kilech. V žádném blízkém hobby marketu tuto značku ale neměli, takže mi nezbylo nic jiného než si substráty nechat poslat. U výrobce bych za dopravu zaplatit necelých 1300 Kč, což je asi ještě o 300 Kč víc, než za samotné substráty, proto jsem je nakonec objednal na alza.cz, kde bylo poštovné 120 Kč. Protože mi je ale zapomněli včas poslat, tak jako omluvu mi nakonec dali poštovné zdarma.

Zásilka v pořádku dorazila asi za dva dny. K substrátům jsem si ještě přiobjednal 12 kg farmářského slepičího hnoje od stejné značky. Chtěl jsem i přírodní tekuté hnojivo, ale zrovna ho neměli skladem.

Pět pytlů jsem uložil ve sklepě, jeden jsem ze zvědavosti hned otevřel. Barvu má oproti loňskému substrátu Florcom poměrně tmavou, struktura je pěkná, bez větších klacků, zároveň je ale i dostatečně lehký. Na obale píší, že je vhodný i pro výsevy a předpěstování sadby, což se mi hodí – nemusím shánět výsevní substrát bez umělých hnojiv.

Takže nyní už mám téměř vše, co budu pro pěstování potřebovat. Chybí jen dostatečný počet pařenišť. Nějaké roky už mám sice jedno plastové pařeniště z Lidlu, ale to mi určitě stačit nebude. Proto mám zálusk na sadu malých pařenišť, pro kterou se chci vypravit opět do Lidlu. Ale o tom zase až v dalším článku.

 

 

 

2 thoughts on “Substrát bez umělých hnojiv

  1. taky ho používám už dlouho a tayk se nedá sehnat, takže moc děkuju za typ na Alza:) a používám i slepičince, to je úžasné jak to kytkám chutná:)

  2. Tak jsem tedy vybral dobře, to jsem rád. Na ty slepičince jsem zvědavý a moc se na ně těším. Máš je vyzkoušené jen na kytky, nebo i na ovoce a zeleninu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.