Zahrádka

Pařeniště, tunel a fóliovník z Lidlu

Jak už jsem předeslal v předchozím příspěvku, pro nezbytné mini pařeniště jsem se vypravil do Lidlu.

Měli tam na výběr dvě sady. Buď 4 malá pařeniště nebo 2 větší, obě varianty s kokosovými tabletami uvnitř. Vzal jsem pro jistotu od každé varianty jednu, takže mám 2 velká pařeniště a 4 malá pařenišťátka. Co je pro mě ale velkou novinkou jsou ony kokosové tablety neboli jiffy. Já jsem je nikdy předtím nepoužíval, ale babička už s nimi nějaké zkušenosti má. Akorát že nepoužívá jiffy kokosové, ale rašelinové. Já bych se bez nich i obešel, ale když jsou součástí balení, tak je určitě vyzkouším.

Co se kvality pařenišť týče, tak na první pohled působí plast poměrně křehce, takže při manipulaci budu muset dávat pozor, abych plast nepromáčkl, nebo aby dokonce nepraskl. Přesto jsem ale s jejich koupí spokojen a už se těším až je vyzkouším.

 

Kromě pařeniště jsem si tam ještě koupil ochranný tunel, který hodlám použít na zakrytí vysetých semínek kořenové zeleniny a cibule. Jednak by to mělo uspíšit jejich růst a rovněž tak chci ochránit semínka před vyplavením případným silnějším deštěm.

Loni jsem měl záhonek zakrytý netkanou textilií přehozenou přes kovové oblouky, které babička podědila po někom, kdo rušil zahrádku. Sice se to trošku vyvracelo, ale nebylo to vůbec špatné. Poté co zakrytá zelenina trochu povyrostla jsem tento kryt přemístil nad nově vysazenou košťálovou a brukvovitou zeleninu. Koupí tohoto tunelu tak chci vyřešit nedostatek kovových oblouků pro zakrytí dvou záhonků současně.

U tohoto tunelu jsou oblouky tvořeny z pružných plastových tyček a plachta je vyrobena z děrovaného igelitu, který umožňuje proudění vzduchu. Tyčky po ohnutí poměrně dost pruží, tak doufám, že je hlína udrží v zemi a nebudou vystřelovat.

 

Další věcí, kterou jsem v Lidlu objevil byl tento fóliovník. Pořád jsem přemýšlel, jak vyřeším ochranu paprik a okurků před chladem a deštěm, až jsem narazil na tento úžasný malý fóliovníček s policemi. Konstrukce na police hodlám použít z části jako podpěru pro papriky a z části pro další květináče, např. právě pro již zmíněné okurky.

Základna fóliovníku má rozměry 140 x 140 cm a na výšku měří 200 cm. Konstrukce se zdá být velmi bytelná, tak uvidíme, jak se bude fóliovník jevit po sestaveni. Doufám že dobře, neb jsem pořídil rovnou dva.

 

Tak, teď už mám vše potřebné a pomalu se můžu pustit do prvních výsevů.

5 thoughts on “Pařeniště, tunel a fóliovník z Lidlu

 1. Vypada to dobre 😊 Mne by se to taky hodilo jako ochrana pred Pierrakem – ocurava vsechno, co zasadim, mame maly dvorek. Dalisek vam to nedela?

 2. Zahrádka je oplocená ještě z dob, kdy po dvoře chodily slepice. Jediný neoplocený záhon je ten „permakulturní“ na humně, a tam Dalísek nesmí. Nikdy ho nenechávám venku samotného, a pokud tam jde, jakože to zkouší, i když se dívám, tak ho okřiknu.

 3. Ahoj,
  velké díky za tip, před časem jsem uvažovala o jednom malém fóliovníku, ale měl zelenou fólii a to nevím, jestli je to dobře. Tento z Lidlu jsem hned objednala, mám doma teď dost překelímkováno, tak tvůj článek přišel v pravou chvíli. Ještě jsem tam koupila dvě malá pařeniště. Původně jsem si je chtěla vyrobit, ale za tu cenu, nekup to.
  Jen se chci zeptat na ten ochranný tunel – není to nepraktické při zalévání, pokaždé oddělávat fólii?

  Ola

 4. Ahoj, já mám taky překelímkováno. Naštěstí už jsme na chalupu odvezli kytky a nasadili je do truhlíků, tak se teď dá na chvilku na balkoně zase pohnout, ale to nebude dlouho trvat. Za okny toho mám ještě hromadu.

  Co se tunelu a zalévání týče, tak nevím. Jak to vyzkouším, dám určitě vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.