Zahrádka

Jaro 2018: Výsevy, výsadby, nákupy (1. část)

A je to tady! Jaro je v plném proudu a já se s vámi chci podělit o zkušenosti z letošních výsevů.

S něčím už mám zkušenosti, něco vysévám poprvé. Na rozdíl od loňského roku se však striktně neřídím lunárním kalendářem, neb v časopise, ve kterém jsem ho sledoval loni, už uveden není, a v knihkupectvích se mi ho už nedaří sehnat. Něco jsem sice našel na internetu, ale není to ono. Co myslíte, projeví se to na letošní úrodě?

BŘEZEN

1. března   Vysévám papriky (Lungy, Ornela, Midas) a velkoplodé jahody odrůd Grandian a Temptatoin. Ne zcela šťastně volím pro výsev kokosové jiffy, které jsem zakoupil spolu s pařeništěm.

2. března   Vysévám saláty Lolo a celer Maxim. Vysévám do misek naplněných substrátem Vita Natura, tedy oproti loňskému roku se nejedná o substrát čistě výsevní. Dokonce jsem se vyprdnul i na jeho přesívání.

12. březnaPřesazuju prvních 8 paprik z deseti vysetých. Vyklíčily všechny, jen některým to trvalo déle. Stejně jako loni je nepřesazuju do kelímků (květináčků), ale do truhlíku. Činím tak na základě tohoto videa.

13. březnaPřesazuju prvních 6 celerů. Zatímco loni mi celery krásně klíčily, letos se obávám že z asi 30 vysetých semínek už víc nevyklíčí.

15. března – Do misky vysévám měsíční jahody Rujana a rovnou do truhlíku vysévám ony slavné ředkvičky.  Dále přesazuju další papriku a dalších 5 celerů, které nakonec vyklíčily.

16. března – Venku je celodenní mráz, na chalupě leží vrstva sněhu a nám právě doručili objednávku z e-shopu www.puvodnikere.cz. Objednali jsme si tam bez černý, dobromysl obecnou, hloh jednosemenný, ozdobnici velkou, pustoryl věncový, růži berníkolistou, šípkovou a vinnou, meruzalku krvavou a třapatku nachovou. Krásně zabalené rostlinky tedy vytahujeme z krabice, dáváme je do pytle s hlínou, ukládáme je na krytý balkon a doufáme že během nadcházejícího mrazivého víkendu balkon nepromrzne. Některé keře už mají dokonce malé lístečky.

18. března – Objednávám osivo květnaté louky (Zahradní loučka a Horská louka) od firmy Planta Naturalis.

19. březnaPřesazuju poslední celery a poslední papriku. Dále, bohužel, vyhazuju všech 20 vysetých velkoplodých jahod, neb ony úžasné kokosové jiffy stihly zplesnivět dřív, než semínka vůbec začala klíčit. Škoda, semínka byla dost drahá a na jahody jsem se těšil.

23. března – V OBI kupujeme substráty na výsadbu keřů, dále rozmarýn a mátu.

25. března – Do částečně zmrzlé země vysazujem keře, protože se bojíme, že delší pobyt na balkoně už by nepřežily.

26. března – Do kokosových jiffů vysévám jarní kapustu Předzvěst, brokolici Limba, mochyni peruánskou, rajčata divoká + Vilma. Do truhlíku přesazuju salát – vyklíčil a narostl krásně.

30. březnaVysévám majoránku (rovnou do květináče) a nalezená semínka jahody „obrovské“, o které se velmi krátce zmiňuji na konci tohoto článkuJahody vysévám do misky.

31.březnaPodruhé přesazuju všechny celery. Ze zahradnictví Na Zázvorce objednávám ostružinu Lochness, ostružono-jahodu a keřovou višeň Carmine Jewel.

 

DUBEN

1. dubnaPřesazuju brokolici a jarní kapustu, truhlík s vysazenými saláty dávám na balkon.

4. dubna – Po nezdařeném pokusu o vypěstování jahod ze semínka kupuju v OBI 30 sazenic stáleplodících jahod odrůdy Selva a 5 sazenic měsíčních jahod Rujana, neb se obávám, že ani z nich letos nic nebude. Loni mi jejich semínka krásně vyklíčila, ale letos se jim vůbec nechce. Kromě jahod ještě kupujeme několik minipetůnií (Million Bells), které letos chceme dát na okna místo muškátů v naději, že lépe odolají dešťům.

7. dubnaU babičky na zahrádce sázíme 10 kg brambor osvědčené odrůdu Marabel. Ty jsme začátkem února ještě spolu s 20 kg odrůdy Jelly objednali od firmy Licea Prostějov.

9. dubnaVysévám letní zelí Mars a polopozní zelí Pourovo polopozdní, dále cukety Goldline a Shooting Star, melouny Halona a Rich Sweetness, okurky Bush Champion a aksamitníky. Přesazuju rajčata.

11. dubnaDokupujeme další Million Bells.

12. dubna – Na chalupě vysazujeme vzpřímené muškáty a Million Bells. Dále vysazuju cibulky mečíků, lilií a kosatců, které jsem nakoupil v Lidlu. Konečně také dorazilo osivo květnaté louky.

13. dubnaVysazujeme na podzim zakoupené a v zahrádce zakopané sibiřské jilmy.

16. dubnaPřesazuju zelí.

17. dubna – Do květináčků přesazuju papriky, které poputují ke známým, od kterých nám, snad, později doputuje nějaké ovoce (na oplátku).

19. dubnaVysazuju okurky, papriky a rajče Vilma. Loňský rozmarýn, který se nám poprvé podařilo přezimovat patrně chytl nějakou plíseň a během jediného dne se tak na krásně zelených listech vytvořily bílé fleky. Jelikož už mám stejně koupený nový, a to poslední co chci je aby se choroba přenesla i na něj, případně na ostatní rostlinky na balkoně, tak jsem tuto napadenou rostlinu, kterou jsem celou zimu opečovával, nemilosrdně zlikvidoval. Ani jsem nezkoušel nějaký postřik.

21. dubna – Na chalupě vytvářím záhon a rovnou do něj vysazuju sazeničky jahod. Už mám pohnojeno slepičinci, když mi dojde, že mám vlastně od loňska ještě hnojivo na drobné ovoce – co už. Zatím nemulčuju – nemám čím.

22. dubnaOdvážíme papriky ke známým.

25. dubna – V obchodě Mavez objednávám dřevitou vlnu pod jahody. Sláma je sice odpadní materiál, mělo by jí být všude dost, ale bio sláma bez zbytků pesticidů se shání špatně.

27. dubna – Na Floře Olomouc kupujeme švestku odrůdy Jojo, růži svraskalou a skalničky do suché zídky.

28. dubna – Na chalupě likviduju na podzim vysazený velkoplodý myrobalán Zorka, který nepřežil zimu a místo něj sázím švestku Jojo. Dále sázím růži svraskalou a dřevitou vlnou mulčuju jahody.

29. dubna – Při odjezdu z chalupy letos poprvé (preventivně) sypu kolem vylézajících mečíků a kosatců granule proti slimákům. Rovněž jimi obsypávám jahody.

To je zatím vše. Kdybych to měl celé shrnout, tak musím říct, že letos se mi zdaleka nedaří tak, jako loni. Velkoplodé jahody mi vůbec nevzešly a ani ty měsíční nevypadají moc dobře. Celer, přesto, že je vysetý ve stejnou dobu jako loni, tak co se velikosti týče, má oproti loňsku měsíc zpoždění.

 

Celer – 2. května 2018
Celer – 1. dubna 2017
Celer – 22. dubna 2017

Nevím, jestli je to až tak možné, ale začínám nabývat dojmu, že to bude tím lunárním kalendářem. Loni jsem se dle něj striktně řídil, ale letos vůbec ne. Příští rok si ho určitě koupím a pojedu podle něj. Uvidím, jestli to bude poznat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.