Prázdninový deníček

DEN 1. (čtvrtek, 22. června 2017)

Chalupa, snídaně, rustikální

 

Na chalupu jsme dorazili včera večer.

Ráno jsem vstal v 6:30, vzbudil mě Dalíček. Vypustil jsem ho ven a šel jsem mu ohřát snídani (kuře s těstovinami). Po nakrmení Dalíska a podání léků jsem se jal chystat svou snídani (opečený chleba s máslem,  babiččina domácí jahodová marmeláda, ohřátý čaj z večera).

Dalísek se dožadoval procházky. Převlékl jsem se, otevřel jsem okna a vyrazili jsme na křižku*.  Je krásné slunečné ráno, teploměr ukazuje 11°C.

Po návratu z procházky (cca 10 minut) jsem dal ohřát vodu na rozpuštění bio roztoku proti padlí. Letos s ním, ne příliš úspěšně, bojuju na cuketách (pěstuju prvním rokem), a včera jsem ho (to padlí) ještě objevil na srstce neznámé odrůdu a původu, kterou jsem při úklidu našel vpředu u Špidlů*. Jěště jsem jiným, avšak rovněž bio, preparátem postříkal kedlubny, brokolici a zelí (všechno letos pěstuju poprvé). Na spodní straně listů jsem si totiž včera všiml jakýchsi divných bílých potvor. Snad přípravky zaberou. 

Je devět hodin. Sedíme s Dalíčkem na humně* na lehátku. Dalísek pozoruje okolí, já píšu první řádky tohoto deníčku.

Od 10 do 11 hodin jsem stříhal naše přerostlé tůje. (Zasazeny v době, kdy veškerá výsadba zeleně byla v režii babičky a dědy.)

Potom jsem šel vařit (květáková polévka). Po obědě polední klid. Dalísek spal, já jsem hledal na internetu info o plotech a prohlížel jsem novinky na MS*. Je horko, venku se nedá nic dělat.

15:00 – Dalísek se probudil, chystám mátovou limonádu a jdeme na humno. Obloha jak vymetená, teploměr ukazuje 30°C ve stínu. Ostříhal jsem odkvetlé květy vlčince*, ale na sluníčku je moc horko, tak jen ležíme. V rádiu (poslouchám ČRo Brno) byla výstraha před bouřkami, ale zrovna tady by to nemuselo být tak hrozné. Dalísek si odešel lehnout na chodbu, venku mu bylo moc teplo. Já jsem ještě poseděl.

K večeru jsem pozaléval (natáhl jsem hadici – poslední vodu z vany, do které chytáme vodu z rýny, jsem vybral včera).V šest hodin jsem nakrmil Dalíska a dal mu léky.

Asi o půl osmé čuchačka*, pak má večeře (zbytek polévky od oběda).

21:00 – umývám nádobí a slyším přicházet bouřku. Vodu z nádobí už vylévám v dešti. Hlavně ať to rychle uschne a neudělá se mi na všem plíseň. 

21:30 – venku 18°C, hřmí, blýská se a slabě prší

22:00 – je po bouřce, jdeme spát

——————————–

křižka –  križovatka

Špidlovi- bývalí sousedé,  jejich chalupu a pozemek jsme koupili letos

MS – modrastrecha.cz

humno – místní výraz pro zahradu za chalupou

vlčinec –  bob vlčí / lupina

čuchačka – procházka s Dalíčkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.