Prázdninový deníček

Den 25. (středa, 19. července 2017)

Dnes vstávám v 7:30. Hlásí velké teplo, tak chceme jít na procházku dřív než obvykle. Je slunečno, na teploměru je 18 °C.

Snídám chleba s máslem a marmeládou, k tomu čaj.

8:15 – Jdeme na procházku do lesa. Fouká příjemný vítr – zatím vůbec není horko. Dalísek se spíš veze, ale občas se i proběhne. V potoce neteče skoro žádná voda – je sucho.

Po příchodu z procházky zapínám pračku (pereme cíchy). Potom vaříme kávu a jdeme na humno. Sedíme, povídáme, Dalísek mi usíná na klíně. Dnes nevaříme, máme polévku ze včerejška.

12:00 – Oběd. Dalísek má stejně jako včera kuře s chlebem a cukrovým hráškem.

Po obědě tradičně polední klid do 15:00. Dalísek spí, mamka luští, já opět studuju tradiční ovocnářské poučky, které se silně rozcházejí s poučkami permakulturními.

15:00 – Konec pěstování – Dalísek se vzbudil. Jdeme na humno. Střídavě sedíme, vysekáváme další pařez a hrajeme si. Vše jen do té míry, do které nám to okolní teplota dovolí. Je 26°C ve stínu. Není to moc, ale pro Dalíska a pro fyzickou práci na suníčku je to až, až. Jsou prázdniny, mamka má dovolenou – nemusíme se strhat.

16:30 – Nasouvá se oblačnost a v dálce je slyšet bouřka. Ta se nám nakonec vyhnula a k večeru se zase vyjasňuje.

18:00 – Dalísek k večeři dojídá zbytek oběda.

Před večeří mamka zalévá, já stále studuju jabloně. Nakonec jsem se snad rozhodl; nemůžu mít všechno, takže nejspíš vyzkouším nějakou z odrůd sloupovitých jabloní. Starou odrůdu bych moc chtěl, ale bohužel jsou všechny buď na semanáči, tedy velké, nebo na naprosto nevhodné podnoži (do zdejších podmínek). Sloupovité jabloně nezaberou moc místa a plodů mají tak akorát. Chutí prý sice nijak nevynikají, ale to pro mě není směrodatné. Třeba všemi vychvalované Golden Delicious mně osobně nechutná a podprůměrně hodnocená jadernička zase ano. Životnost sloupovitých jabloní, jak se zdá, není valná, ale zase můžu vysadit novou kousek vedle a pořád bude dost místa. Není to permakulturní, ale lepší variantu jsem zatím nevymyslel. Když se nad tím zamyslím, jediné „proti“ tvoří má láska ke všemu přírodnímu a starému, a taky to, že se mi ty jabloně prostě na pohled nelíbí…..

19:30 – Večeříme krupici s kakaem, potom jdeme na procházku do dědiny. Cestou mému oku neunikne jediná jabloň. „Už se na to vy……..“ říká mamka, které pomalu začínám lézt na nervy. „Jo, sloupovitá jabloň na podnoži MM106,“ najednou jsem definitivně rozhodnut. „No, to bude nejlepší,“ přikyvuje mamka, která od začátku chce malý stromek. 

Z procházky se vracíme v devět hodin. Chvíli sedíme vpředu na lavce, potom jdeme spát. Před spaním ještě píšu deníček a chystám kvásek na zítřejší chleba. 

22:30 – Mamka s Dalískem už spí, já je nasleduju. Je jasno, 16°C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.