Prázdninový deníček

DEN 61. (středa, 23. srpna 2017)

Vstávám v 9:15. Je jasno, 10°C. 

Hned po snídani (piškoty) se pouštím do přípravy těst na chleba a na meruňkový táč. Chleba bude jako vždycky, ale táč se chystám dělat poprvé z žitného kvásku. Recept jsem našel na internetu, tak  ho chci (s drobnými úpravami) vyzkoušet. S těstem se pracuje dobře – měl jsem obavy, že se bude lepit. 

Mamka tráví dopoledne na hřbitově, kde se snaží vydrhnout a vyleštit pomník. 

12:30 – Mamka nikde, těsta kynou, kuchyň v rámci možností poklizena. Jdu obědvat zasmaženou polévku, která je už od rána uvařená. 

12:45 – Mamka je zpět, a společně s Dalískem obědvají. 

Po obědě mamka umývá nádobí, Dalísek spí a já seču vpředu u Špidlů. 

13:30 – Táč jde do trouby. Těsto nijak zvlášť nenakynulo, tak jsem zvědav. Hned po vytažení táče z trouby dávám péct chleba. 

Zatímco já peču, mamka vzadu hrabe poschlou trávu a mulčuje. Venku svítí sluníčko a teploměr ukazuje 21°C.

Po dopečení chleba chutnám ještě teplý táč. Je divný, ale není špatný. (Na fotce vypadá těsto zdrcle, ale to je těmi mokrými meruňkami. Po krajích a dole je těsto poměrně nadýchané. Táč je obecně dost vysoký, běžně bývalý nižší.) Celkové hodnocení? Jako zdravější varianta super, čekal jsem to daleko horší, ale kvasnice a pšenice jsou prostě nenahraditelná klasika. 

16:00 – Jdu sekat dozadu ke Špidlům. Ještě jsem chtěl dnes pokácet jeden suchý smrk, ale pečení mě jaksi zmohlo, tak už nic nedělám, jen jsem na internetu a prohlížím si ledničky. Ta naše už je poměrně letitá a občas divně vrčí, tak abychom byli připraveni. Akorát že jsou teď všechny jakési úzké, resp. spoustu místa ze stran zabírá izolace či co to tam je, tak bude asi těžké nějakou vybrat. Snad ta současná ještě dlouho vydrží. 

18:00 – Večeříme. Dalísek má kuře s cuketou a rohlíkem, já dojídám kapustu ze včerejška. 

19:00 – Jdeme na procházku na louku. Je chladno, 13°C.

Po procházce zatápím pod kotlem a pak se koupeme. 

22:00 – Jdeme spát. Je zima, 8°C.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.