EKO CHALUPNÍK – KDO JSEM?

 

 

 

Kdo jsem?

 

PSÍ TÁTA CHALUPÁŘ BIOZHRÁDKÁŘ EKO-NADŠENEC HOUBAŘ SAMOTÁŘ
INTROVERT A MNOHO DALŠÍHO


Jak to všechno začalo?

 

Ač narozen ve městě, už jako malý kluk jsem se celý týden těšíval na páteční odpoledne.

Obtěžkáni batožinami různých forem a druhů, tísnili jsme se pátek, co pátek v malém panelákovém výtahu, abychom na parkovišti před naším domem nabyli dojmu, že takové hromady jídla, oblečení a dalších „nezbytností“ pro víkendové přežití nemůže přece zavazadlový prostor dědovy naleštěné Milenky pojmout. Pojal – vždycky.

Zvláště v jarních měsících se naše babička, sedávající na předním sedadle, ztrácela v záplavě květů muškátů, které se těšily zvláštní péči a ochraně na jejím klíně.

Nejednou jsme se vraceli pro dědův náhradní chrup zapomenutý v koupelně na zrcadle či tvarůžky ležící na kuchyňské lince.

Drahanská vrchovina - louka, pole, lesy, příroda, vesnice
Foto: Eko chalupník

Čím více jsme se blížili k cíli naší cesty, tím více se krajina za okny našeho automobilu
proměňovala. Nejdříve zmizela sídliště, později se rovná Haná měnila ve zvlněnou krajinu Drahanské vrchoviny. Jakmile se ve výhledu začaly střídat podhorské louky se svými remízky a rozlehlé lesy, věděl jsem že se blížíme k našemu druhému domovu.

Chalupa, zahrádka, dědina, vesnice
Foto: Eko chalupník

S příjezdem na chalupu se přede mnou otevřel docela jiný svět. Svět, kterému se
město nemohlo při největší snaze vyrovnat. Zde jsem trávil víkendy a prázdniny, poznával přírodu i kouzlo zahradničení.

Už nejsem malý kluk a ani děda už tu s námi není. Přesto se naše výtahová anabáze každý pátek během chalupářské sezóny (březen – listopad) opakuje. A co víc, přibyl k nám jeden nový chalupář – náš buldoček Dalíček.


Chalupník nebo chalupář?

 

Pokud jste někdy pátrali v matričních knihách, mohli jste narazit na slova jako jsou sedlák, chalupník a domkař.

Jedná se o bývalé rozdělení zemědělců podle rozlohy půdy, kterou vlastnili.
Nejvíce polností měl pochopitelně sedlák, méně pak chalupník, a žádná pole, jen domek se zahrádkou měl domkař. Aby se domkař uživil, musel vykonávat nějaké řemeslo, nebo pracovat u sedláka.

Můj praděda byl domkař. Já, jelikož mám stále ještě trvalé bydliště ve městě, jsem chalupář.
Pevně však věřím, že se to jednou změní, a stane se ze mě chalupník. Nebo snad domkař? Vzhledem k dnešnímu chápání rozdílu mezi domkem (jakýkoli i moderní dům) a chalupou (venkovské stavení s prvky lidové architektury) volím raději výraz chalupník.


Proč EKO?

 

Pominu-li něco tak samozřejmého, jako je touha po zdraví, není na světě nic, po čem bych toužil víc, než po životě v klidu a harmonii. Netoužím po ruchu velkoměsta, po kinech a barech, po nákupních centrech a tlačenicích v MHD. Nechci cestovat, poznávat nové lidi a „bavit se“.

Chci klid, přírodu, zahrádku, slepice a práci z domu. Život v chalupě šetrný k přírodě, vlastní bio potraviny, ekologické čistící prostředky…..

To je má vize, můj sen a cíl. Nevím, jestli se mi ho podaří dosáhnout, ale svou snahu, všechny zdary i nezdary chci dokumentovat právě zde.

5 thoughts on “EKO CHALUPNÍK – KDO JSEM?

  1. přečteno jedním dechem,dalo se to u tebe čekat,jen tak dál :-)

  2. Věřím, že si svůj sen splníš, máš dobře nastartováno ……. pěkné léto přeji.

  3. Ahoj:) těším se na tvoje psaní, máme to hodně podobný:) Katka

  4. Pěkně napsáno a moc mi to připomíná mé dětství, kdy jsme velmi podobně nabaleni odjížděli z malého města autobusem a pak ještě pár kilásků pochoďák na protější kopec…. také jsme se jednou vraceli pro babiččiny zuby, které byly po delším hledání nalezeny v kachlákách…. Tak už se moc těším co dalšího mi připomeneš :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.